Во Италија најдено тело на огромен кит (ФОТО+ВИДЕО)

Тело на огромен кит беше извлечено од водите во јужна Италија, објави денес крајбрежната стража и го опиша како „веројатно еден од најголемите“ китови некогаш најдени во Медитеранот.

EPA-EFE

Мртвиот цицач во водите на популарната туристичка дестинација Соренто го забележале нуркачи кои прво биле предупредени на присуството на помал кит кој во меѓувреме заминал.

Крајбрежната стража јави дека во вторникот ноќта го извлекла китот и го превезла во пристаништето Наполи каде ќе го анализираат морски биолози и други експерти за да ја утврдат причината за угинувањето.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе