Во Италија најдено тело на огромен кит (ФОТО+ВИДЕО)

Тело на огромен кит беше извлечено од водите во јужна Италија, објави денес крајбрежната стража и го опиша како „веројатно еден од најголемите“ китови некогаш најдени во Медитеранот.

EPA-EFE

Мртвиот цицач во водите на популарната туристичка дестинација Соренто го забележале нуркачи кои прво биле предупредени на присуството на помал кит кој во меѓувреме заминал.

Крајбрежната стража јави дека во вторникот ноќта го извлекла китот и го превезла во пристаништето Наполи каде ќе го анализираат морски биолози и други експерти за да ја утврдат причината за угинувањето.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе

Предвидувањата за тоа дека ќе дојде денот кога Бугарија ќе ги искористи пасошите кои Софија така лесно им ги даваше на македонските државјани почнуваат да се остваруваат.

повеќе

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе