Во Иран, први апсења поради рушењето на украинскиот авион

Иран соопшти дека државните власти привеле неколку лица поради поврзаност со случајното рушење на украинскиот патнички авион.

Голамхосин Есмаили, портпарол на иранскиот суд, пред новинарите изјави дека апсењата се дел од тековната истрага за инцидентот, но не изнесе други детали, наведе Би-би-си.

Претседателот Хасан Рохани неодамна изјави дека истрагата ќе ја надгледува „специјален суд“ и истакна дека за овој „трагичен настан“ не треба да се обвинува само поединецот кој „го повлекол чкрапалото“.

„Иранските вооружени сили ја признаја својата грешка, што е прв чекор. Сега треба да ги увериме луѓето дека тоа нема да се повтори“, додаде Рохани.

Украинскиот авион се урна минатата среда во близина на аеродромот во Техеран, при што загинаа 176 патници и членови на екипажот. Жртвите претежно биле ирански и канадски државјани.

Првите три дена по несреќата, Иран негираше дека неговите вооружени сили го срушиле авионот и сугерираше дека несреќата се случила поради технички дефект.

Даночните затајувачи сѐ почесто се мали фирми, кои сѐ потешко се следат.

повеќе

Повлекувањето на Обединетото кралство од ЕУ (Брегзит) е правен потфат без преседан во историјата на правото.

повеќе

Изминатата недела имаше бурен почеток со објавувањето на вториот сет мерки. Се изнаслушавме разно-разни коментари, предлози и видувања кои никако не би можело да се рече дека се засновани на прецизни анализи и предвидувања на надлежните институции во државата, со кои располагаме, НБРСМ и МФ.

повеќе