Во Херсон е обновено снабдувањето со електрична енергија

Во Херсон, на југот на Украина, е обновено снабдувањето со електрична енергија, изјави заменик-началникот на кабинетот на претседателот на Украина, Кирило Тимошенко.

Фото: ЕПА

„Прво ја доставуваме електричната енергија на клучната градска инфраструктура, а потоа веднаш на потрошувачите во домаќинствата“, рече Тимошенко на Телеграм.

Градот остана без струја, централно греење и вода кога украинските сили го ослободија на 11 ноември. Руските сили го зазедоа Херсон набргу по инвазијата на Украина на 24 февруари.

Повлекувањето од Херсон означи значителна загуба за Москва, но украинските власти велат дека руските сили сè уште го гранатираат градот од другата страна на реката Дњепар.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе