Во Грција уапсен српски државјанин кого Хрватска го сомничи за воени злосторства

Грчката полиција соопшти дека уапсила српски државјанин баран од Хрватска за наводни воени злосторства во 1991 година.

Фото: Пиксабеј

Полицијата соопшти дека 59-годишникот, чие име не се соопштува, бил уапсен откако влегол во земјата од Македонија, на пат кон летувалиште во северна Грција со сопругата и ќерката.

Уапсениот во Хрватска е обвинет за учество во акциите што доведоа до смрт на цивили од 19 август до 14 декември 1991 година во хрватските градови Вочин и Хум.

Тој изјавил дека бил припадник на југословенската војска, но негирал дека е виновен.

Тој ќе биде изведен пред јавниот обвинител во Солун, а тричлениот судски совет најверојатно следната недела ќе го разгледа барањето за екстрадиција во Хрватска.

Легенда под Главна слика

Фото: Пиксабеј

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе