Во голем пожар во Њујорк загинаа најмалку 19 луѓе, меѓу нив 9 деца (ВИДЕО)

Најмалку 19 луѓе, вклучувајќи девет деца, загинаа во пожар во станбена зграда во Њујорк, јавуваат агенциите.

EPA-EFE

Пожарот избил на вториот или третиот кат на зградата во Бронкс. Си-ен-ен јавува дека уште најмалку 63 лица се повредени, а 32 се во критична состојба.

Комесарот на пожарникарската служба Даниел Нигро кажа дека ова е пожар „без преседан“ во Њујорк.

Пожарот изби неколку дена откако во пожар во станбена зграда во Филаделфија загинаа 12 луѓе, меѓу кои осум деца.

„Ова е ужасен, болен момент за градот Њујорк“, кажа градоначалникот Ерик Адамс.

Пожарот избил нешто пред 11 часот по локално време на вториот или третиот кат, и се проширил на сите катови. Жртви се најдени на скалите на секој кат од зградата, многумина умреле од срцев удар. Повредените главно имаат проблеми со дишењето поради вдишување чад.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе