Во Германија спречен исламистички напад со смртоносен отров

Германските власти објавија дека безбедносните сили спречиле напад со смртоносниот отров рицин, кој го планирале исламистички терористи, пренесуваат агенциите.

Германското федерално обвинителство соопшти дека 29-годишен Тунижанец идентификуван како Сеиф Алах Х., кој бил уапсен вчера, преку интернет кон средината на мај го набавил материјалот за производство на отровот рицин.

Во јуни Сеиф Алах Х. Успеал да го направи смртоносниот отров, кој полицијата го открила при пребарувањето на неговиот стан во Келн.

Сѐ уште се истражува на кој начин Тунижанецот планирал да го употреби рицинот, но потврдено е дека планирал напад на територијата на Германија.

Обвинителството соопшти дека немаат докази за поврзаност на потенцијалниот напаѓач со која било екстремистичка организација. Иако германски Билд објави дека германските власти до потенцијалниот напаѓач дошле благодарение на информации на американски разузнавачи, германското обвинителство одби да ја коментира таа информација.

Рицин е исклучително отровна материја која предизвикува тешкотии во дишењето и други проблеми. Други симптоми се повраќање, дијареа и халуцинации.

Прашањето е претенциозно, интенционално и суштински погрешно формулирано, не го задоволува т.н. троен тест на единство и е итро, манипулативно и сугестивно.

повеќе

Ако Владата е искрена пред нацијата во своите намери да го сочува националното достоинство на македонскиот народ треба да го сподели оригиналниот текст на амандманските интервенции во Уставот.

повеќе

Настрана од прашањето околу името, зачленувањето во НАТО ќе има реперкусии по нашиот животен стандард, реперкусии кои не смееме да ги занемариме, реперкусии поради кои ниту под уставното име не треба да прифатиме зачленување во НАТО.

повеќе