Коронавирусот дојде во Европа

Во Франција потврдени два случаи на смртоносниот вирус од Кина

Францускиот министер рече дека двајца пациенти во Бордо и во Париз се првите потврдени случаи во Европа.

Франција соопшти дека се појавиле првите потврдени случаи на смртоносниот коронавирус од Вухан, во изјава на министерката за здравство.

Говорејќи за француските медиуми, Ањез Бузин рече дека еден случај на вирусот е потврден во Бордо, додека вториот е пронајден во близина на Париз.

Министерката, која рече дека обете заболени лица патувале во Кина, додаде дека очекува да се појават уште случаи во границите на Франција.

„Имаме два случаи“, рече таа. „Веројатно ќе имаме други случаи“.

Претходно беше најдена жена што допатувала во Франција од Вухан откако тврдеше дека испила лекови за да ги маскира потенцијалните симптоми на смртоносниот вирус на аеродромот, според надлежните.

Заболената Јан на кинеските социјални медиуми објави дека „земала антипиретици и успеала да ги помине проверките на аеродромот и да влезе на француска територија“, откако добила симптоми на треска и кашлица.

„Кинескиот амбасадор доби повици и мејлови од неколку кинески државјани“ за постот и ја контактираше жената за да ѝ каже веднаш да им се јави на службите за итни случаи, според портпаролот на амбасадата на Пекинг во Париз.

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе