Во експлозијата во Париз, три жртви, девет во критична состојба (ФОТО)

Во големата експлозија во Париз загинаа три лица, меѓу кои и двајца пожарникари и една туристка од Шпанија, а повредени се околу 50 лица, Франс прес.

Меѓу повредените, девет лица се во тешка состојба, соопштија локалните власти, додавајќи дека експлозијата ја предизвикало протекување на гас во една зграда каде што во приземјето се наоѓале пекарница и мал ресторан.

Експлозијата се случи утринава во пекарницата во улицата Тревизе во деветтиот округ, а како што се верува е предизвикана од истекување на гас.

Од силната експлозија се распукале прозорците на околните продавници, а пекарата е целосно изгорела.

Местото на експлозија е во близина на театарот Фоли Бержер и реонот каде што се наоѓа стоковната куќа Галери Лафајет.

Министерот за внатрешни работи Кристоф Кастене изјави дека „ситуацијата сега е под контрола“.

Ројтерс објави дека по експлозијата следел пожар, а таа била толку силна што ја разнесла пекарата, но и стаклата на зградите и објектите одалечени стотици метри.

Деновиве Владата донесе одлука за формирање на ново министерство. А и така, по глава на жител, верувам, рекордери сме по министерства и министри. Оттука, размислував зошто да не предложам да се формира уште едно – за „спречување автоголови".

повеќе

Денес, кандидати за политички функции се луѓето. Утре, тоа ќе го прават интелигентни машини. И, тие може и ќе победуваат, како што расте незадоволството на граѓаните од човечките политичари.

повеќе

Еден од начините на промовирање подобри меѓуетнички односи помеѓу децата е овозможување подолготраен контакт помеѓу нив што ќе овозможи создавање значајни индивидуални врски помеѓу децата.

повеќе