Во директен судир на возови во Бангладеш 16 мртви, 40 повредени

Спасувачите во Бангладеш ги извлекуваа патниците од искривените остатоци на возовите кои директно се судрија еден со друг при што загинаа најмалку 16 лица, а повредени се повеќе од 40, соопштија официјални лица, пренесе Ројтерс.

Едниот воз се движел кон јужниот пристанишен град Читагонг, а другиот кон Дака кога околу 3 часот наутро се судриле во Брахманбарија, на околу 100 км источно од главниот град, при што се уништени три вагони од возот што се движел на југ.

Премиерот Шеик Хасина изрази шок и тага за повредените и загубените животи, повикувајќи ги официјалните лица и јавноста да им дадат поддршка на жртвите.

Не е веднаш јасно како двата воза се нашле на иста патека, а владата нареди истрага.

„Еден од возовите се оглушил на сигналот, што доведе до трагедија“, изјави пред новинарите претставник на полицијата Шајамал Канти Дас.

Железничките несреќи во Бангладеш се случуваат релативно често, најчесто поради премини без надзор, а исто така и заради лошата состојба на патеките.

Државниот врв на Србија, вклучително и група лекари кои ја предводат борбата против ширењето на вирусот корона, во најмала рака го игнорираа влошувањето сè додека не заврши гласањето.

повеќе

Како Босна и Херцеговина се справи и се уште се справува со кризата предизвикана од пандемијата? Зошто немавме единствен кризен штаб на ниво на држава? 

повеќе

На 2 јуни во Црна Гора беше прогласен крај на епидемијата. Од првиот бран, земјата излезе со следниот биланс: 324 заразени и 9 починати лица.

повеќе