Во делови на Австралија парична казна од 200 долари за неносење маска

Од среда на полноќ во делови од австралиската држава Викторија ќе биде задолжително носењето маски за лице бидејќи во таа област сè уште има зголемување на бројот на заразените со коронавирусот.

Фото: ЕПА

Премиерот на Викторија, Дениел Ендрјус, денес соопшти дека жителите на подрачјата Мелбурн и Мичел Шире ќе бидат казнети со парична казна од 200 американски долари доколку не носат заштитни маски на улица, пишува Си-ен-ен.

Во Викторија во саботата беа регистрирани 363 нови случаи на ковид-19, со што бројот на заразени во државата стана 5.696.

„Долго време ќе носиме заштитни маски во Викторија, а можеби и во другите делови на Австралија“, рече Ендрјус.

„Засега нема вакцина против овој високозаразен вирус. Значи, станува збор за едноставна работа, за едноставна промена на навиката“, додаде тој.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Нашето законодавство дава поголема важност на едно парче хартија отколку на вистинската состојба на терен.

повеќе

Еве што знаат мнозинството Македонци и Бугари родени до 1980 година.

повеќе

И Софија ќе треба да не го запре македонското евро-интегрирање на самиот почеток – и Скопје ќе треба да ја декомунистицира и дејугословенизира својата елита, економија, политика, наратива и медиуми.

повеќе