Во Црно Море се преврте брод со 15.000 овци (ВИДЕО)

Големиот товарен брод „Квин хинд“, кој превезувал 15.000 овци, се преврте во Црното Море кај брегот на Романија.

Во спасувачката акција учествувале полицијата, морнарицата и пожарникарите.

Дел од овците биле најдени како пливаат околу бродот, а се стравува дека голем дел се удавиле.

Бродот долг 85 метри се превртел откако испловил од пристаништето Мидија во близина на Констанца, најголемото пристаниште на Црното Море и едно од најголемите во Европа.. Пловел под знамето на островската држава Палау.

Сите членови на екипажот се спасени, а еден завршил во болница поради хипертермија. Поголемиот дел од екипажот е од Сирија.

Сѐ уште не се знае што ја предизвикало несреќата.

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе