Во Црно Море се преврте брод со 15.000 овци (ВИДЕО)

Големиот товарен брод „Квин хинд“, кој превезувал 15.000 овци, се преврте во Црното Море кај брегот на Романија.

Во спасувачката акција учествувале полицијата, морнарицата и пожарникарите.

Дел од овците биле најдени како пливаат околу бродот, а се стравува дека голем дел се удавиле.

Бродот долг 85 метри се превртел откако испловил од пристаништето Мидија во близина на Констанца, најголемото пристаниште на Црното Море и едно од најголемите во Европа.. Пловел под знамето на островската држава Палау.

Сите членови на екипажот се спасени, а еден завршил во болница поради хипертермија. Поголемиот дел од екипажот е од Сирија.

Сѐ уште не се знае што ја предизвикало несреќата.

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе

Најпрво, важно е да се напомене дека поседувањето на оф-шор компанија не е нелегално само по себе. Во суштина оф-шор земјите нудат низа поволности како што се исклучително поволни стапки на данок. Всушност, некои од нив имаат нула стапка на данок. 

повеќе