Во Британија соборен е рекордот на новозаразени, скратена е изолацијата за вакцинираните

Британската влада денеска соопшти дека ја скратува на една недела изолацијата на лицата позитивни на коронавирус кои претходно биле вакцинирани, на денот кога забележа апсолутен рекорд од почетокот на пандемијата во бројот на новозаразени лица за 24 часа.

Фото: ЕПА

Од среда лицата со два негативни антиген теста по ред, шести и седми ден, можат да излезат од изолација.

Ова, тврди владата, ќе им овозможи на повеќе луѓе да го прослават Божиќ во кругот на семејството, без ризик од ширење на вирусот на други.

Обединетото Кралство, една од најпогодените земји во Европа со ковид-19, со 147.000 смртни случаи, моментално се соочува со голем број заразени со омикрон варијантата на вирусот САРС-КоВ-2.

Во средата имаше 106.122 новозаразени, што е околу 15.000 повеќе од претходниот ден и најмногу од почетокот на пандемијата.

Но, премиерот Борис Џонсон ја отфрли можноста за нови ограничувања во Англија пред Божиќ.

Британскиот министер за здравство Саџид Џавид во средата објави потпишување на два нови договори со фармацевтските компании Мерк и Фајзер, од кои Обединетото Кралство купува 1,75 милиони односно 2,5 милиони дополнителни таблети против вирусот ковид-19, имено за лековите молнупиравир и ПФ-07321332/ритонавир.

Антивирусните лекови делуваат така што ја намалуваат способноста на вирусот да се размножува, со што се спречува заболување.

Терапиите со таблети можат да се спроведуваат дома и се ново суштинско оружје во борбата против пандемијата.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе