Во Белорусија забележани значителни маневри на руско вооружување

На проукраински белоруски канал на Телеграм, на кој се објавуваат разузнавачки информации, се наведува дека во Белорусија вчера се забележани „значителни маневри“ на тешко руско вооружување, пренесува Би-би-си.

EPA-EFE

Во објавата се наведува дека возови полни со руско вооружување и оклопни возила се видени на железничките станици во главниот град Минск, но и на повеќе станици на југоистокот на Белорусија.

На железничката станица во Речица на југоистокот на Белорусија се видени тенкови и камиони, но и противвоздушни ракетни системи и амфибиски оклопни возила.

На аеродромот Барановичи на западот на Белорусија е забележано полетување на шест руски борбени и транспортни авиони, а од аеродромот Мачулишчи во близина на Минск полетале повеќе руски хеликоптери.

Белорускиот претседател Александар Лукашенко е сојузник на рускиот претседател Владимир Путин и му помага од почетокот на војната во Украина. Русија ги повлече повеќе свои сили од северот на Украина и се фокусира на источниот регион Донбас и југот на Украина.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе