„Нема да ни го украдеш протестот“

Во Белград сè понапнато, нападнат Сергеј Трифуновиќ (ВИДЕО)

Група млади луѓе што дојдоа да протестираат пред Собранието на Србија, го нападнаа лидерот на Движењето на слободни граѓани, Сергеј Трифуновиќ.

Според Нова.рс, група демонстранти буквално го истуркале од протестот и тој бил принуден да си замине.

Тие истурале вода врз него и го мавале со лименки пиво. Трифуновиќ си заминал повреден.

„Дојдовме да протестираме, а Сергеј отиде во првите редови да работи лајв. Тогаш го нападнаа група 'фашистички го*на'“, рече Александар Радовановиќ, член на Движењето на слободни граѓани, и додаде дека најверојатно е удрен во главата, бидејќи му се гледала крв.

„Тој успеа да избега, не знаеме каде, но успеа да избега“, рече Радовановиќ.

Откако Сергеј замина, група демонстранти продолжија да го бркаат Радовановиќ и за малку ќе дојдеше до физички судир, но за среќа тоа не се случи.

Групата демонстранти извикуваа: „Марш дома, нема да ни го украдеш протестот“.

Овогодинешниот процес во одлучување по конкурсот за финансирање на проекти за игран филм е селективен, корумпиран и компромитиран,

повеќе

Во споредба со 2019 година, просечното време поминато на социјалните медиуми во 2020 година се зголеми за рекордни 100% на сите платформи.

повеќе

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе