Во Белград се одржа протест за поддршка на Русија (ФОТО+ВИДЕО)

Во Белград се одржа протест за поддршка на Русија, јавуваат српските медиуми. Почна во 19 часот пред споменикот на рускиот цар Николај, а потоа беше преместен пред зградата на Претседателството на Србија. Таму момчиња со капи и марами преку лицата палеа факели и фрлаа димни бомби.

EPA-EFE

Пред Претседателството на Србија се протестираше поради гласањето на Србија за исфрлање на Русија од Советот за човекови права на Обединетите нации. На металните решетки на прозорците на Претседателството на Србија демонстрантите поставија руско знаме, а против српскиот претседател Александар Вучиќ извикуваа навредливи пароли.

Повеќе демонстранти носеа маици со буквата „Z“ со која се обележани руските единици во Украина, а демонстрантите носеа и слики на рускиот претседател Владимир Путин и го извикуваа презимето на белорускиот претседател Александар Лукашенко.

Покрај знамињата на Србија и Русија имаше и знаме со контурите на Косово со паролата „Нема предавање“, а граѓаните слушаа руски песни. Беше интонирана руската химна, а потоа и химната на Србија.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе

Потписниците на нотарските изјави дека нема да гласаат за измените на Уставот се подложни на промени за материјално благо.

 

повеќе