Во Австралија измерени 50,7 степени, изедначен рекордот од 1962 година

Во Австралија се измерени 50,7 степени Целзиусови, јави Би-би-си.

Фото: ЕПА

Така е изедначена највисоката измерена температура во историјата на Австралија откако се започнати мерењата. Температурата е измерена во градот Онслоу на западниот брег на Австралија. Изедначен е рекордот од 1962 година кога на југот на Австралија се измерени 50.7 степени. Локалниот Завод за метеорологија потврди дека Онслоу го израмнил рекордот во 14:26 часот по локално време.

Според локалните медиуми, просечната температура во Онслоу во овој период од годината е 36,5 степени. Два други града, Марди и Робурн, вчера пријавија температури над 50 степени, Лук Хантингтон од споменатиот завод рече дека акумулацијата на топол воздух во регионот се должи на недостаток на невреме со грмотевици.

Еден жител на Робурн, Марк Барат, изјави за Еј-би-си њуз дека температурите станале толку високи што климата во нивната канцеларија престанала да работи. Температурите утре ќе бидат во благ пораст, а во наредните денови се очекува заладување.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Продолжува активноста на копачите, крановите и мешалките за цемент додека самите Албанци се протерувани од градот. 

повеќе

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе