Во Австралија и понатаму катастрофално: небото е црвено, луѓето бегаат на плажите (ВИДЕО)

Додека жителите на југоистокот на Австралија и денес бегаат од пожарите кои го пустошат овој регион, небото над нив доби крваво црвена боја, јавува Си-ен-ен.

Пожарникатите на теренот ситуацијата во последните 24 часа ја опишуваат како „еден од најлошите денови досега“.

Градот Памбула е испразнет, улиците се пусти и полни со густ чад над кој се надвива нереално црвено небо. Некои 30-тина километри појужно црвеното небо надвисна и над градот Иден. Таму стотици жители, според упатствата на полицијата, побарале засолниште на плажите. Во таа област се уништени бројни куќи, а властите стравуваат дека може да има и мртви.

Во моментов низ Австралија горат 146 пожари, од кои 65 не се под контрола. а ги гасат околу 2.700 пожарникари.

Во саботата изгорел „значителен“ број куќи, како што соопшти пожарникарската служба. 47-годишен маж умрел од срцев удар додека помагал да се изгаси куќа на пријател. Тој е 24-тата жртва за време на пожарите. Вчера и четворица пожарникари завршија во болница поради проблеми со дишењето, изнемоштеност и изгореници.

Иако денес ситуацијата е полесна, пожарникарските служби стравуваат дека може да се влоши во следните денови.

Поради чадот и временските услови навионалниот авионски превозник Квантас ги откажа летовите од и во главниот град Канбера. Таму температурите достигнаа рекорд во последните 80 години. Вчера попладне во Канбера се измерени 44 Целзиусови степени. Во Сиднеј пак се измерени дури 48,9 Целзиусови степени, што е нов рекорд.

Во Викторија е прогласена Вонредна состојба, за првпат по 2009 година, кога Австралија ги претрпе најголемите пожари во кои загинаа 173 луѓе, а беа повредени 500.

Австралискиот премиер Скот Морисон кажа дека една тешка ноќ е зад нив. Додаде дека неговиот фокус е на оние на кои им треба помош. На пожарникарите им помагаат и 3.000 војници, а Нов Зеланд и Сингапур исто така понудија своја помош во војници.

Пандемијата на коронавирусот која го зафати целиот свет, не само што има огромно влијание врз јавното здравство, општеството и економијата како целина, туку предизвика пустош и во спортот.

повеќе

За транспортерите – благодарам, за мерките – итност, за компаниите надеж дека Владата ќе ги искористи сите ресурси на државата за да ги одржи во живот, без разлика на цената што треба да се плати за тоа.

повеќе

Пандемијата со коронавирусот започна во време кога довербата во институциите беше на рекордно ниско ниво. 

повеќе