Балканскиот „Пабло Ескобар“

Во Албанија по тригодишно криење се предаде еден од најголемите наркобосови (ФОТО)

Албанскиот министер за внатрешни работи Сандер Леши соопшти дека познатиот наркобос Кељменд Баљиљи ѝ се предал на полицијата по три години криење.

Леши кажа дека Баљиљи се предал по „долга и комплицирана операција“, на наведувајќи детали.

Баљиљи, поранешен висом функционер во локалната власт во градот Саранда на југот на АЛбанија, беше во бегство по налогот за апсење од соседна Грција, која го смета за шеф на организирана група за трговија со наркотици.

Медиумите го прогласија за балкански „Пабло Ескобар“.

Албанскиот премиер Еди Рама кажа дека апсењето на Баљиљи е „голем чекор во борбата против организираниот криминал“.

Борбата против организираниот криминал, тровијата со дрога и корупцијата се највисоките приоритети на Албанија која се надева дека годинава ќе почне преговори за членство во Европската Унија.

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе

Оваа појава почнува да претставува сериозна закана за учениците, но и грижа за родителите и наставниците.

повеќе

Пробацијата претставува клучна новина во реформата на нашиот пенитенцијарен и казненоправен систем и приоритетна цел на владината политика.

повеќе