Франција

Внатрешноста на Нотр Дам по пожарот (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Еден ден по катастрофалниот пожар што ги уништи покривот и шпицестата кула на катедралата Нотр Дам, истражителите и фотографите првпат ја видоа штетата внатре: зачувани голем број вредни артефакти и скулптури меѓу купиштата остатоци и тешко оштетен покрив. Граѓани и компании во Франција ветија дека ќе помогнат во обновувањето на скапоцената зграда, а ветената сума веќе достигна 1 милијарда евра.

 

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе