Франција

Внатрешноста на Нотр Дам по пожарот (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Еден ден по катастрофалниот пожар што ги уништи покривот и шпицестата кула на катедралата Нотр Дам, истражителите и фотографите првпат ја видоа штетата внатре: зачувани голем број вредни артефакти и скулптури меѓу купиштата остатоци и тешко оштетен покрив. Граѓани и компании во Франција ветија дека ќе помогнат во обновувањето на скапоцената зграда, а ветената сума веќе достигна 1 милијарда евра.

 

Демонизирањето на Исламот и неговото постојано поврзување со тероризмот е загрижувачка појава во светот, а и на Балканот.

повеќе

Последните искричења во меѓународниот поредок ја прават нејасна агендата за евроатлантски интеграции на регионот која претставува неопходен услов за долгорочна стабилност на Западен Балкан.

повеќе

Очигледно во градењето на македонското општество заборавивме да ја промовираме правдата како негова примарна цел.

повеќе