Владејачката партија во Шведска на 15 мај одлучува за членството во НАТО

Шведските социјалдемократи, владејачката партија во таа земја, на 15 мај ќе одлучи дали да го смени деценискиот став за противење на членството во НАТО, соопшти денес партијата.

EPA-EFE

„Каква одлука ќе биде донесена, сè уште не е одлучено. Нашата порака е дека на 15 мај раководството на партијата ќе заземе став“, кажа секретарот на Социјалдемократската партија Тобијас Баудин за шведското државно радио РС, пренесува Ројтерс.

Руската инвазија на Украина предизвика итно преиспитување на безбедносната политика и во Шведска и во Финска.

Се очекува и финскиот претседател Саули Нинисто оваа недела да објави дали го поддржува влегувањето на Финска во западниот воен пакт.

Обраќањето на Нинисто би можело да придвижи неколку интензивни недели за време на кои мапата на безбедносната архитектура на северна Европа би можела да биде сменета.

Ова преиспитување и промена на ставот за членството на Шведска во НАТО речиси сигурно води кон приклучување на таа земја на Северноатлантската алијанса, оценува Ројтерс.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе