Висок функционер на Кремљ: Можеби ќе бидеме присилени да ги штитиме нашите граѓани на истокот на Украина

Висок функционер на Кремљ кажа дека Русија во одредени околности би можела да биде присилена да ги брани своите граѓани на истокот на Украина и дека големите воени конфликти би го означиле почетокот на крајот на Украина како држава, пренесува ТАСС.

EPA-EFE

Западните држави повикуваат на воздржаност откако Украина огласи тревога поради трупањето руски сили на украинско-руската граница и засилувањето на насилствата долж линијата на раздвојување меѓу владините сили и бунтовниците во источниот регион Доњецк.

„Ја поддржувам оценката дека почетокот на воена акција би бил почетокот на крајот на Украина“, кажа заменик шефот на кабинетот на рускиот претседател, Дмитриј Козак.

Козак беше прашан дали Русија би ги штитела своите граѓани на истокот на Украина.

Спомнувајќи ја во одговорот Сребреница, каде силите на босанските Србија убија околу 7.000 бошњачки мажи и момчиња за време на војната во БиХ, тој кажа: „Сè зависи од размерот на конфликтот. Ако се случи, како што вели нашиот претседател Сребреница, очигледно е дека ќе мора да се вмешаме за да ги заштитиме“.

Во денешниот телефонски разговор со германската канцеларка Ангела Меркел, рускиот претседател Владимир Путин го обвини официјален Киев за провоцирање во источна Украина.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе