Викторија, еднаш најголемо жариште, нема нови случаи на корона речиси еден месец

Втората по големина држава во Австралија Викторија, поранешно жариште на зараза со ковид-19, објави дека поминале 28 дена без ниту едно ново заразено лице, што е мерило кое често се наведува како отстранување на вирусот од заедницата.

Фото: ЕПА

Државата нема ниту еден активен случај откако последниот пациент со ковид-19 е пуштен од болница оваа недела, што е далеку од август кога земјата имала 700 случаи на ден и вкупно близу 8.000 случаи.

Ширењето на вирусот е запрено само по затворањето кое траело повеќе од 100 дена, што принудило околу пет милиони жители на Мелбурн, вториот по големина град во Австралија, да останат дома, пренесува Ројтерс.

Затворањето овозможило пад на заразата, но го забавило и економското закрепнување на Австралија од првата рецесија во последните три децении откако во март биле затворени големи делови од економијата.

Австралиската јужна островска држава Тасманија неодамна ја отвори границата кон Викторија, обединувајќи семејства кои со месеци биле разделени.

Викторија е последната држава што има пристап до Тасманија, која своите граници ги затвори во март.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе