Верижен судир среде огромно невреме во САД, загинаа девет деца (ВИДЕО)

Десет лица, од кои девет деца, загинаа во верижен судир на 18 автомобили при силно невреме во Алабама, јавуваат агенциите.

EPA-EFE

Загинатите деца биле на возраст од девет месеци до 17 години. Несреќата се случила поради тропската бира Клодет која предизвика големи поплави и торнада во Алабама и уништи десетици домови.

Во еден автомобил, јавува Би-би-си, загинале татко и деветмесечно девојче. Останатите осум жртви биле во возило на дом за напуштени и малтретирани девојчиња. Најмладата жртва имала само четири години.

„Срцата ни се скршени. Нашето семејство доживеа голема загуба“, објави на Фејсбук организацијата Алаба шерифс јут ранчис.

Торнадо уништило најмалку 50 куќи во округот Ескамбија. Во невремето загинале и 24-годишно момче и тригодишно момче, додека по еден маж сè уште се трага.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе