Верижен судир среде огромно невреме во САД, загинаа девет деца (ВИДЕО)

Десет лица, од кои девет деца, загинаа во верижен судир на 18 автомобили при силно невреме во Алабама, јавуваат агенциите.

EPA-EFE

Загинатите деца биле на возраст од девет месеци до 17 години. Несреќата се случила поради тропската бира Клодет која предизвика големи поплави и торнада во Алабама и уништи десетици домови.

Во еден автомобил, јавува Би-би-си, загинале татко и деветмесечно девојче. Останатите осум жртви биле во возило на дом за напуштени и малтретирани девојчиња. Најмладата жртва имала само четири години.

„Срцата ни се скршени. Нашето семејство доживеа голема загуба“, објави на Фејсбук организацијата Алаба шерифс јут ранчис.

Торнадо уништило најмалку 50 куќи во округот Ескамбија. Во невремето загинале и 24-годишно момче и тригодишно момче, додека по еден маж сè уште се трага.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе

Граѓани, бегалци, мигранти, веќе не ни е важно – се чини дека никој не гледа светла иднина за себе во Албанија.

повеќе