Верижен судир среде огромно невреме во САД, загинаа девет деца (ВИДЕО)

Десет лица, од кои девет деца, загинаа во верижен судир на 18 автомобили при силно невреме во Алабама, јавуваат агенциите.

EPA-EFE

Загинатите деца биле на возраст од девет месеци до 17 години. Несреќата се случила поради тропската бира Клодет која предизвика големи поплави и торнада во Алабама и уништи десетици домови.

Во еден автомобил, јавува Би-би-си, загинале татко и деветмесечно девојче. Останатите осум жртви биле во возило на дом за напуштени и малтретирани девојчиња. Најмладата жртва имала само четири години.

„Срцата ни се скршени. Нашето семејство доживеа голема загуба“, објави на Фејсбук организацијата Алаба шерифс јут ранчис.

Торнадо уништило најмалку 50 куќи во округот Ескамбија. Во невремето загинале и 24-годишно момче и тригодишно момче, додека по еден маж сè уште се трага.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Стратешко партнерство на македонската влада со Зока енерџи солушнс, компанија регистрирана за обработка и отстранување на опасен отпад, не е правилен начин за решавање на проблемот во мала држава како Македонија.

повеќе

Цивилизацијата би можела да се дефинира како глутница која има рационална потреба да ги легитимира и образложи своите колежи, грабежи и узурпации.

повеќе

„Сакајќи ја Америка и должејќи ѝ ја првата верност нејзе, ние ќе бидеме безвредни синови и ќерки на Америка ако немаме љубов во нашите срца за почвата што нè хранеше во нашето детство, за јазикот што го зборуваме и што го немаме заборавено...“

повеќе