Венецуелската влада тврди дека во Колумбија се обучуваат герилци против Мадуро (ФОТО+ВИДЕО)

Венецуела тврди дека има доказ дека во кампови во соседна Колумбија се обучуваат паравоени сили кои наводно планираат напади врз властите на таа земја.

Венецуелскиот министер за комуникации Хорхе Родгригез на државната телевизија го обвини десничарскиот претседател на Колумбија Иван Дуке дека не прави ништо за тоа да го сопре, пренесува Асошиејтед прес.

Меѓу Венецуела и Колумбија дојде до јакнење на тензиите откако левичарската герила во Колумбија ФАРК објави дека повторно ќе го земе оружјето во раце, а Дуке ја обвини власта во Венецуела дека им пружа засолниште на колумбиските герилци.

Родригез покажа сателитски снимки и координати од она што го опиша како три паравени кампа за обука вдолж границата на Колумбија.

Тој кажа и дека Венецуела спречила терористи да активираат експлозив на две полициски единици и Палатата на правдата во Каракас.

Да се стави точка на великобугарскиот шовинизам е насловот позајмен од едно писмо напишано во јули 1946 година од Илинденската организација до Владата на слободна Македонија.

повеќе

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе