Планирале да постават нов претседател?

Венецуела тврди дека спречила план за убиство на Мадуро

Венецуела соопшти дека спречила план за уривање на власта на земјата кој вклучувал убиство на социјалистичкиот претседател Николас Мадуро и неговите најблиски политички сојузници.

Портпаролот на Мадуро Хорхе Родригез на државната телевизија кажа дека мрежа главно пензионирани полицајци и војници планирала бомбашки напад врз главната зграда на владата и заземање на воздухопловната база во Каракас.

Родригез наведе дека заговорниците сакале да украдат хеликоптер за од затвор да го ослободат поранешниот министер за одбрана и да го постават за претседател на земјата.

Тој кажа дека и лидерите на Колумбија и Чиле го поддржале државниот удар, но не изнесе докази за тврдењето.

Владата на Венецуела во претходните години изнесе повеќе тврдења за различни заговори против неа, главно не давајќи докази со кои би ги поткрепила тие тврдења.

Едно современо демократско општество се разликува од тоталитарното токму по тоа што јавната критика е основно полемичко право и должност на медиумите.

повеќе

Македонските граѓани конечно го гледаат крајот на илузијата што им се продава од осамостопјувањето до денес.

повеќе

Министерот за финансии не треба да е кум, баџанак, шура, братучед или самиот тој, бидејќи треба да даде отпор на честите политички, но не и економски барања на членовите на владата.

повеќе