Венецуела пушти ловци во одбрана на иранските танкери (ВИДЕО)

Иранските танкери кои пловат кон Венецуела се најдоа под заштита на ловци Су-30 и Ф-16. Снимка на летот на венецуелските борбени авиони е објавена на Твитер.

EPA-EFE/CRISTIAN HERNANDEZ

На снимката се гледа како два ловци Су-30 и два Ф-16 летаат над иранскиот танкер Форест и венецуелскиот разурнувач ПО-13 Јекуана.

Јужноамериканската држава има 24 ловци Су30МК2. Тие редовно патролираат по воздушниот простор на својата земја.

Во неделата беше соопштено дека првиот од петте ирански танкери со нафта пристигна во Венецуела. САД претходно го предупредија Техеран дека поради ова би можеле да следат нови санкции.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE/CRISTIAN HERNANDEZ

Дали е аксиом дека со членството во НАТО е гарантирана безбедноста на Македонија? Дали почеток на преговори значи и отворен пат за членство во ЕУ?

повеќе

Што е со оние граѓани кои не се вклопуваат во нашиот (би)етнички дискурс?

повеќе

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе