Венецуела е и понатаму во длабока криза, Гуаидо зборува за нова воена интервенција (ВИДЕО)

Военото решение на кризата во Венецуела е и понатаму опција за ставање крај на политичката криза, особено ако претседателот Николас Мадуро не престане да ги убива демонстрантите, порача лидерот на опозицијата Хуан Гуаидо, пренесува Би-би-си.

Гуиадо истакна дека на антивладините протести во Венецуела досега се убиени 171 лице.

Лидерот на опозицијата спомна неколку можни решенија за кризата во земјата. Едно од решенијата, според него, е воспоставување воена транзиција која ќе доведе до целосно слободни избори. Тој процес Гуаидо го спореди со транзицискиот процес кој во земјата се случи откако во 1958 година од власта беше урнат диктаторот Маркос Перез Хименез. Тогаш војската со земјата управувала девет месеци пред да можат да бидат спроведени слободни избори.

Гуаидо, кој неуспешно се обиде да го отстрани Мадуро од власта во април, тврди дека во земјата и понатаму е силно движењето кое поддржува промени. Иако тој е признат како привремен лидер од страна на повеќе од 50 земји, меѓу кои САД и повеќето земји од Јужна Америка, претседателот Мадуро ја задржа лојалноста на војската и поддршката од важните сојузници Русија и Кина.

Ако се земе сѐ предвид има повеќе опции за решавање на кризата, но употребата на воена сила е многу возможно, особено ако Мадуро продолжи со политиката на репресија, порача Гуаидо.

„Сметам на вас“. Со овие зборови, претседателот Макрон апелираше до граѓаните на Северна Македонија да гласаат за Преспанскиот договор на референдумот на 30 септември 2018.

повеќе

Сѐ додека Македонија ја претставуваат „политички најподобните" ќе тонеме длабоко и уште повеќе ќе се раслојуваме.

повеќе

По определувањето на мерката ефективен притвор, притворениот раководен функционер не може да издава полноважни правни акти, меѓу другото, и поради фактот што го нема службениот печат.

повеќе