На славната „Ла Вуелта“

Велосипедска трка откри плантажа на марихуана во Шпанија (ВИДЕО)

Плантажа на марихуана на покривот на една зграда во Шпанија е откриена благодарение на телевизискиот пренос од хеликоптер за време на велосипедската „Трка околу Шпанија“ – „Вуелта“ кој е во тек.

Додека хеликоптерот ги следел велосипедистите во финишот на осмата етапа на трката во саботата, во телевизискиот пренос од камерата на хеликоптерот се видела плантажа на зграда во Игуалада во Каталонија, на североистокот на Шпанија.

Каталонската регионална полиција отворила истрага откако снимката стана вирална на социјалните мрежи на интернет, дошла во зградата и запленила четириесетина билки канабис, изјави портпаролот на полицијата за Франс прес.

Полицијата сѐ уште трага по сопственикот на плантажата.

„Вуелта“ е меѓу трите најголеми велосипедски трки во светот, покрај италијанската „Џиро“ и „Тур д’Франс“.

Визија на развиениот свет е државните авторитети да го гледаат спортот како средство за подобар економски и социјален развој.

повеќе

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе