Велика Британија планира да ја укине самоизолацијата за оние кои примиле две дози

Велика Британија планира да ја укине обврската за самоизолација на луѓето кои примиле две дози вакцина во случај да биле во контакт со заразено лице, изјави министерот за здравство Мет Ханкок.

Фото: ЕПА

 „Го тестираме пристапот, доколку сте примиле две дози на вакцина, да бидете тестирани наместо да бидете изолирани по контакт со заразено лице“, изјави Ханкок за Би-би-си.

„Го тестираме тоа за да ја провериме ефективноста на пристапот. Тоа е нешто на што работиме, но сè уште не сме подготвени да преземеме чекори“.

Во Велика Британија во последните недели продолжува трендот на раст на заразата предизвикан од ширењето на делта варијантата на коронавирусот, првпат откриен во Индија.

За време на викендот се одржа кампања за масовна вакцинација во Лондон.

Владата работи на забрзување на веќе добро утврдената програма за вакцинација за да се ограничи ширењето и влијанието на делта варијантата.

Во неделата, соопшти дека 81,6 проценти од возрасната популација ја примиле првата доза на вакцина, а 59,5 проценти биле целосно вакцинирани.

Премиерот Борис Џонсон минатата недела рече дека рестартирањето на економијата, т.е. укинување на затворањето, што требаше да стапи на сила во понеделник, е одложено за 19 јули со цел да се вакцинираат што е можно повеќе луѓе и да се намали ризикот од преоптоварување на здравствениот систем.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома.

повеќе

„И, ако милееме ние за својата Татковина, ако во нас има барем капка македонска крв, ако во нас останала искра благороден патриотизам, овојпат треба да се впрегнеме, за да понесеме дел од тежината на едно дело и од жестокото величие на една епоха“.

повеќе

(Овој труд беше презентиран на конференцијата „Геноцидот и неговата превенција во дигиталното доба: предизвици на 21 век“, 19- 23 јули, Барселона, Шпанија.)

повеќе