Велика Британија испраќа нуклеарна подморница во Заливот

Британската кралска морнарица ќе го засили своето воено присуство во Персискиот Залив со испраќање на нуклеарна подморница и командоси, пренесуваат британските медиуми.

Со порастот на напнатоста во регионот, извори за британски Експрес наведуваат дека подморницата од класата Астуте ќе има чисто одбранбена улога, со користење на софистицираната опрема за собирање тајни електронски разузнавачки податоци со цел да се заштитат британските и интернационалните бродови.

Во саботата Иран ги зголеми провокациите објавувајќи снимки како иранските сили со хеликоптери се спуштаат на танкерот, копија на сликите објавени пред две недели кога британските маринци се спуштиле на Грејс 1, иранскиот танкер за кој се сомневало дека шверцува нафта за Сирија.

Подморницата, една од најновите на Велика Британија, тежи 7.400 тони и би требало да „лови“ движења и говор и до 320 километри оддалеченост. Електронската опрема може да ги пресретне и да ги преземе сите разговори, со присуство на специјалисти по лингвистика.

„Испраќаме брод, би требало веќе да е упатен кон регионот“, рече извор од Кралската морнарица и додаде дека неговата улога е собирање разузнавачки податоци за поддршка на планираните конвои танкери. Класата Астута има значајна способност за електронско војување и, всушност, не ни мора да биде во Заливот за да биде ефикасна.

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе

Најпрво, важно е да се напомене дека поседувањето на оф-шор компанија не е нелегално само по себе. Во суштина оф-шор земјите нудат низа поволности како што се исклучително поволни стапки на данок. Всушност, некои од нив имаат нула стапка на данок. 

повеќе