В.д. директорот на Пентагон слета во Авганистан, да ја поддржи на улогата на Кабул во мировните разговори

Привремениот министер за одбрана на САД, Патрик Шанахан денес пристигна во Авганистан и рече дека е важно авганистанската влада да биде вклучена во разговорите, од кои досега беше исклучена, за да се стави крај на 17-годишната војна.

Шанахан, кој ќе се сретне со американските војници и авганистанскиот претседател Ашраф Гани на своето прво патување во својата нова улога, рече дека досега не добил никаква упатства за да се намалат речиси 14.000 американски војници во Авганистан.

Тој, исто така, рече дека САД имаат силни безбедносни интереси во регионот.

Владата на Гани е исклучена од мировните разговори меѓу талибанските преговарачи и американските претставници, при што тврдокорните исламистички движења ја брендираат неговата влада како марионета на САД. Кабул, исто така, е загрижен дека наглото повлекување на американските сили може да доведе до хаос во регионот.

„Важно е авганистанската влада да биде вклучена во разговорите во врска со Авганистан“, изјави Шанахан за мала група новинари кои патуваат со него на ненајавеното патување, пренесе Ројтерс.

„Авганистанците треба да одлучат како ќе изгледа Авганистан во иднина. Не станува збор за САД, туку за Авганистан“, рече тој.

Шанахан го наследи Џим Матис, кој во декември поднесе оставка поради политичките разлики со американскиот претседател Доналд Трамп.

Тој рече дека не може да даде никакви гаранции бидејќи преговорите ги води американскиот мировен пратеник Залмај Калилзад.

Тој, исто така, рече дека целта на неговото патување била да ја разбере ситуацијата на терен од командантите и потоа да го информира Трамп за наодите.

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе

Без оглед на политичката заднина на случајот за изнудување, владата во Скопје мора да се фокусира на темелна истрага наместо на ограничување на штетата.

повеќе