Вашингтон пост: Русија подготвува офанзива врз Украина со околу 175.000 војници

Русија подготвува офанзива врз Украина, која би опфатила до 175.000 војници, веќе следната година, објави синоќа Вашингтон пост.

Фото: ЕПА

Москва се подготвува да започне офанзива со „100 баталјони составени од тактички групи со проценета сила од 175.000 луѓе“, а тенкови, артилерија и друга опрема ќе бидат вклучени во офанзивата, изјави за весникот неименуван висок американски функционер.

Пентагон одбил да ги коментира информациите за Франс прес, но изрази голема загриженост поради „агресивните планови на Русија против Украина“.

„Продолжуваме да поддржуваме ублажување на напнатоста во регионот и дипломатско решение на конфликтот во источна Украина“, изјави портпаролот на Пентагон, Тони Семелрот.

Руските сили сега се концентрираат на четири различни локации со 50 борбени тактички групи, тврди Вашингтон пост, повикувајќи се на еден американски воен документ.

Претседателите на САД и Русија, Џозеф Бајден и Владимир Путин, наскоро треба да разговараат за тензиите околу Украина на видеосредба, седум години по руската анексија на украинскиот црноморски полуостров Крим и бунтот на проруските сепаратисти во источниот дел на Украина.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе