Порака на еврокомесарот

Вархељи: Геноцидот во Сребреница е отворена рана во срцето на Европа

Европскиот комесар за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархељи напиша на својот официјален твитер профил дека геноцидот во Сребреница и понатаму е отворена рана во срцето на Европа.

EPA-EFE

„Нѐ потсетува на нашата заедничка одговорност да спречиме геноцид никогаш повеќе да не се случи. Вредностите така драматично нарушени пред 25 години сега се сржта на нашиот ангажман“, напиша Вархељи, пред средбата на 11 јули кога се одбележуваат две и пол децении од злосторството во Сребреница.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе