Манила

Уште илјадници луѓе побегнаа од ерупцијата на вулканот Мајон на Филипините (ФОТО+ВИДЕО)

Уште илјадници луѓе избегаа од еруптираниот вулкан на Филипините, соопштија денес хуманитарните работници, додека странските туристи пристигнуваат за да ја гледаат огнената лава и џиновските облаци што извираат од кратерот.

Повеќе од 56.000 жители сега се збиени во училиштата и другите згради, две недели откако Вулканот Мајон покажа први знаци на немир.

Вулканолозите во понеделникот предупредија за престоечка опасна ерупција во текот на следните денови, а зоната за забрана е проширена од шест километри од кратерот на девет километри, принудувајќи ги локалните власти да наредат понатамошни евакуации додека пепелта врне врз населбите.

Во засолништата, луѓето спијат на подот и секој дели еден тоалет со 49 други лица, соопшти Црвениот крст на Филипините.

„Нивниот број драстично се зголеми откако зоната на опасност се прошири“, изјави за АФП Рос Риверо, администратор на Црвениот крст за регионот.

„Ако ја погледнеме историјата на неговите ерупции (на Мајон), ќе бидат потребни три до четири месеци пред да можеме да ги испратиме луѓето назад во нивните домови“, рече Риверо.

Државната канцеларија за вулканологија изјави дека се мали шансите тоа да се случи наскоро.

Пријавени се пет епизоди на „интензивна, но спорадична лава, која излегува од кратерот на врвот“ во вторникот навечер, заедно со облаци од пепел високи пет километри.

Лава и блескави карпи, се тркалаа по страните на вулканот, се вели во билтенот од среда.

Ерупцијата исто така привлекува љубопитни американски, европски и јужнокорејски туристи, рекоа локалните хотелиери.

„Активноста на Мајон ги привлекува. Сакаат да го видат од поблиску“ изјави за АФП Ник Ортонио, рецепционер во преполниот хотел со четири ѕвезди Ориентал во Легаспи.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе