Уште еден американски сојузник го сака рускиот противвоздушен систем С-400

Катар и Русија преговараат за можно купување на ракетниот систем  С-400, а техничкиот комитет на Катар ја проучува потребата за набавка на тој систем, соопшти министерот за надворешни работи на таа земја.

„Засега нема договор со руската страна за купување на С-400. Меѓутоа, техничкиот комитет на Катар ги проучува неговите карактеристики и колку тој систем е во согласност со нашите потреби“, изјави Мухамед бен Абдерахман ел Тани на конференција за медиумите со рускиот колега Сергеј Лавров.

Тој истакна, коментирајќи ги пишувањата на медиумите дека Саудиска Арабија му поставила ултиматум на Доха да не купува С-400 од Русија, дека купувањето оружје е суверена одлука на секоја држава во која никој не се меша.

Лавров, од своја страна, вети дека Русија ќе ги разгледа барањата на Катар за испораки на воена опрема, доколку бидат примени.

Кина му дава на регионот нова надеж додека сонот за ЕУ се распаѓа, вели Политико.

повеќе

Северна Македонија стана кандидат 9 години пред Албанија и нема ништо лошо побрзо и да оди напред.

повеќе

Сега, додека балканскиве политичари ќе шетаат низ духовноста како волови во свила - каде им се врвните интелектуалци што би внеле елеганција во совладување на споровите?

повеќе