Во Украина

Уште двајца руски војници се изјаснија за виновни за напади врз цивили

Уште двајца руски војници утрово признаа вина пред судот, а се обвинети за гранатирање цивили во Украина.

Фото: Твитер

Двајца руски војници, Александар Бобикин и Александар Иванов, признаа вина за „прекршување на правилата на војната“ и утрово се појавија на суд.

Тие се обвинети за гранатирање на цивилни области во Украина со ракетите ГРАД.

Друг руски војник, 21-годишниот Вадим Шишимарин, вчера, на првото судење за воени злосторства во Украина од почетокот на руската инвазија, призна вина за убиство на невооружен цивил.

Тој призна дека откако добил наредба, пукал во 62-годишен невооружен маж неколку дена по почетокот на инвазијата. Му се заканува доживотен затвор.

Легенда под Главна слика

Фото: Твитер

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе

Треба да се размисли за тоа дека сите предлози и промени кои доаѓаат од Брисел, не можат ефикасно да се применат и во Македонија и да се дејствува во правец на благосостојба на граѓаните, а не само на профитите.

повеќе

Предложеното законско решение се фокусира на аудиовизуелниот/радиодифузниот сектор, игнорирајќи ги последниве две децении на развој на дигиталниот домен и на интернет, со сите негови позитивни и негативни страни.

повеќе