Ден пред изборите

Уште 47 лица уапсени за вмешаност во обидот за пуч во Турција

Турската полиција уапси 47 лица во операција против поддржувачите на мрежата што Анкара ја обвини дека стои зад неуспешниот државен удар пред две години, јавува Си-ен-ен Турк.

Приведените се од редовите на турската армија, објави Ројтерс. Тие се осомничени дека се следбеници на муслиманскиот имам Фетулах Ѓулен, кој живее во егзил во САД.

Анкара го обвинува Ѓулен за неуспешниот државен удар на 15 јули 2016 година, а тој негира.

Последниве апсења се случија еден ден пред претседателските и парламентарните избори во Турција.

Земјите од Западен Балкан се соочуваат со нов безбедносен предизвик: дерадикализација и реинтеграција на повратниците.

повеќе

Граѓаните сѐ повеќе ја согледуваат неопходноста од непартиска форма на самоорганизирање.

повеќе

Придобивките од дрвјата за урбаниот екосистем и квалитет на воздухот можат да се зголемат со систематско планирање на зелениот простор. Дизајнирањето на зелените простори во градовите треба да ја опфати и функцијата за чистење на воздухот.

повеќе