Урнатини и пустош: Бахамите од воздух по разорниот ураган Доријан (ВИДЕО)

Една недела откако разорниот ураган Доријан ги погоди Бахамите, на островите се пресметуваат последиците од големата катастрофа.

Засега официјално се потврдени 43 жртви, а се очекува бројката да расте со непредувањето на акциите на спасувачките тимови, јавува Си-ен-ен.

На островите Абако и Гранд Бахама, кои ураганот најтешко ги погоди, над 70.000 луѓе останаа без покрив над главите.

Уништената инфраструктура битно ги отежнува напорите на спасувачките екипи во потрага по преживеаните.

Околу 1.500 луѓе беа евакуирани вчера и превезени со крузери на Флорида. Евакуациите продолжија и вчера, при што беа организирани и чартер летови за превоз на преживеаните.

Иако Доријан со време го загуби статусот на ураган, последиците од неговите силни дождови и ветришта се почуствуваат во Нова Скотија на источниот брег на Канада, каде поради невремето стотици илјади луѓе останаа без струја.

Античкиот грчки филозоф Хераклитус, кој живеел пред Сократ, Платон и Аристотел, е авторот на често користената поговорка „панта реи“ (Panta rei), односно, во превод, поедноставено: ,„сѐ тече, сѐ се менува, ништо не останува исто, нема апсолутна вистина и единствена реалност е повеќегодишно движење“.

повеќе

Интеграциите и буџетски субвенционираната економија и социјала се проектираните теми на кампањата на власта за претстојните избори.

повеќе

Третманот и плаќањето на работникот од кого зависи целиот производствен систем, треба да биде на прво место кај државата и работодавачот. 

повеќе