Најсилниот ураган досега

Ураганот Доријан удри по Бахамите, загина осумгодишно момче (ВИДЕО)

Најсилниот ураган во историјата ги погоди Бахамите, а снимките кои се објавуваат по минувањето на ураганот Доријан покажуваат куќи без покриви и делови од населби целосно под вода.

Националниот центар за урагани објави предупредување за делови од Бахамите поради зголеменото ниво на водата што може да доведе до катастрофални поплави. Исто така, дел од помалите острови би можеле да завршат под вода.

Си-ен-ен јавува дека ураганот непрекинато удриа по делот од Бахамите на кој живеат 50 илјади луѓе. Ветерот во моментов дува со брзина од околу 265 км/ч. Но, најголемиот проблем е што, дури и јачината на ветрот да се намали, ураганот ќе минува многу споро ќе и направи поголема штета.

Еден од жителите изјави: „Во 2004 кога нѐ погоди ураганот Френсис десет дена бевме без струја, без вода... Знаеме добро што сега ни следува. Но успеавме повторно да изградиме сѐ. Така ќе биде и сега“, кажа за Си-ен-ен Кевин Томлинсон кој заедно со уште 40 луѓе се наоѓа во засолниште.

Гардијан јавува дека на Бахамите загинало осумгодишно момче. Засега нема други информации за тоа што се случило.

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе

Додека повеќето земји во светот се соочуваа со двојна, здравствена и економска криза, Косово преминуваше во тројна криза заради политичките случувања.

повеќе