Ураганот Доријан сè поблиску до Бахамите: ветрови од 240 км/ч, следува евакуација (ВИДЕО)

Ураганот Доријан се приближува кон северниот дел на Бахамите како бура од четврта категорија со ветрови со брзина од 240 километри на час.

Премиерот на Бахамите, Хуберт Минис, на прес-конференција изјави дека 73.000 луѓе се загрозени од невремето и ги предупреди жителите на помалите острови да се евакуираат, објави Ројтерс.

Хотелите се затворени, а многу жители побараа засолниште во црквите, училиштата и другите објекти во очекување на ударот на ураганот подоцна во текот на денот.

Доријан сега е околу 450 километри источно од Вест Палм Бич на Флорида, објави АП.

Милиони жители од Флорида до Каролина се на штрек поради доаѓањето на ураганот, а метеоролозите предупредуваат дека Доријан би можел да предизвика опасно поплавување дури и ако не удри директно на копното, јавува агенцијата.

Градоначалникот на Мајами, Франсис Суарез, во саботата попладне прогласи вонредна состојба, во пресрет на евентуалната закана од Доријан.

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе

Додека повеќето земји во светот се соочуваа со двојна, здравствена и економска криза, Косово преминуваше во тројна криза заради политичките случувања.

повеќе