Уништен трговски центар во Одеса: „Русите го гаѓаа со хиперсонични ракети“ (ВИДЕО)

Трговски центар и два хотели се погодени во руски напади во пристанишниот град Одеса.

Фото: Твитер

Три ракети „кинџал“, новите руски хиперсонични ракети, се испукани од авиони и погодиле „мета од туристичката инфраструктура“, изјави Сергеј Братчук, портпарол на регионалната воена управа на Одеса. Две лица се хоспитализирани поради ракетниот напад, рече Братчук.

Трговскиот центар бил погоден со седум проектили, соопшти Јужната оперативна команда на украинските вооружени сили. Пет лица се повредени, а едно е убиено во нападот, се вели во соопштението.

 

Легенда под Главна слика

Фото: Твитер

Сведоци сме деновиве на сензационална приказна за некаков американски тим кој, внимавајте, агресивно ќе ловел корупција во Македонија.

повеќе

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе