Уништен трговски центар во Одеса: „Русите го гаѓаа со хиперсонични ракети“ (ВИДЕО)

Трговски центар и два хотели се погодени во руски напади во пристанишниот град Одеса.

Фото: Твитер

Три ракети „кинџал“, новите руски хиперсонични ракети, се испукани од авиони и погодиле „мета од туристичката инфраструктура“, изјави Сергеј Братчук, портпарол на регионалната воена управа на Одеса. Две лица се хоспитализирани поради ракетниот напад, рече Братчук.

Трговскиот центар бил погоден со седум проектили, соопшти Јужната оперативна команда на украинските вооружени сили. Пет лица се повредени, а едно е убиено во нападот, се вели во соопштението.

 

Легенда под Главна слика

Фото: Твитер

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе