Унгарија сака да ги спречи досега најострите санкции против Русија

Унгарија нема да го поддржи новиот пакет санкции на Европската Унија против Русија доколку тие вклучуваат енергетски санкции, порача висок функционер на унгарската влада.

EPA-EFE

Вчера претставниците на ЕУ предложија нов пакет санкции против Русија, кои вклучуваат и ограничување на цената на руската нафта и воведување дополнителни ограничувања на трговијата со високотехнолошка стока.

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лаен кажа дека целта на новите санкции е „да се натера Кремљ да плати“ за ескалацијата на војната против Украина. Вети дека ЕУ ќе воведе ограничување на цената на руската нафта што „ќе помогне да се намалат приходите на Русија и да се одржи стабилноста на глобалните пазари“.

Гергели Гулјаш, шефот на кабинетот на унгарскиот премиер Виктор Орбан денес експлицитно кажа дека Унгарија е против новите санкции.

„Унгарија веќе направи многу за да го одржи европското единство, но ако во новиот пакет има енергетски санкции, тогаш не можеме и нема да ги поддржиме“, кажа Гулјаш.

„Чекаме финална, целосна листа на санкциите и тогаш ќе може да преговараме за нив. Унгарија не може да поддржи енергетски санкции“, истакна тој.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе