Унгарија очекува зголемување на бројот на заразени, сака да вакцинира што повеќе луѓе со првата доза

Унгарија ја приспособува својата програма за вакцинација за да даде што е можно повеќе први дози пред можното побрзо ширење на коронавирусот, соопштија денес тамошните власти.

Фото: ЕПА

Најавувајќи ја промената, највисоката унгарска здравствена функционерка Сесилија Малер рече дека во следните недели очекува забрзување на ширењето на коронавирусот, така што Унгарија поинаку ќе го распореди вакцинирањето, продолжувајќи го периодот помеѓу приемот на двете дози.

„Податоците покажуваат експоненцијално зголемување на инфекцијата“, рече таа на прес-конференција. „Следните недели ќе бидат многу тешки“, додаде таа.

Унгарија, земја со 10 милиони жители, викендов ја премина границата од 15.000 смртни случаи од коронавирусот, со што по стапката се изедначи со САД, пишува Ројтерс. Од почетокот на пандемијата во Унгарија имаше 433.000 заразени лица.

Унгарија е првата членка на Европската Унија што ги одобри вакцините од Русија и од Кина, предизвикувајќи непријатност кај западните сојузници, но исто така придонесе за побрза вакцинација бидејќи прима вакцини од пет производители.

Унгарија ги зголеми и нарачките од западните производители - од првичните 6,5 милиони дози, земјата на крај ќе добие 10,87 милиони дози вакцини од Бајонтек, рече Малер.

Будимпешта исто така договорила и набавка на вакцините на Модерна и Астра зенека, а очекува истото да го стори и со Џонсон и Џонсон кога ќе станат достапни во ЕУ, рече таа.

Новиот пристап значи дека вакцината на Астра зенека ќе се прима во растојание од 12 недели, а Фајзеровата од 35 дена.

Властите во Унгарија открија зголемено количество коронавирус во отпадните води низ целата земја, особено во Будимпешта, поради што постои можност за враќање на рестриктивните мерки, предупреди Малер.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе