Унгарија му кажа „не“ на НАТО

Унгарија денеска стави вето на заедничката изјава на НАТО за Украина бидејќи во документот не се споменува „ускратувањето на правата“ на унгарското малцинство во таа земја.

Во исто време, унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто ги отфрли критиките дека Унгарија е премногу блиска до Русија и дека се залага за „прагматични односи“ со Москва затоа што „Унгарците се руски шпиони“.

Сијарто ваквите обвинувања ги нарече „смешни навреди од устата на западните пријатели на Унгарија“.

Унгарија тврди дека измените на украинските закони за образование и јазик ги кршат малцинските права, а владата на Виктор Орбан е во судир со Украина и затоа што земјата не дозволува малцинските етнички Унгарци да имаат двојно државјанство.

Рускиот претседател Владимир Путин денеска ќе ја посети Будимпешта.

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе

Најпрво, важно е да се напомене дека поседувањето на оф-шор компанија не е нелегално само по себе. Во суштина оф-шор земјите нудат низа поволности како што се исклучително поволни стапки на данок. Всушност, некои од нив имаат нула стапка на данок. 

повеќе